Stomatologia estetyczna

Czym jest stomatologia estetyczna?

W skrócie – to wydobycie naturalnego piękna uśmiechu naszych pacjentów. Najczęściej wybieranymi zabiegami związanymi ze stomatologią estetyczną mającymi poprawić nasz uśmiech i samopoczucie są dzisiaj:

 • wybielanie (najpopularniejszy zabieg)
 • skaling i piaskowanie
 • wysokokosmetyczne wypełnienia (element leczenia zachowawczego)
 • wstawianie porcelanowych koron, mostów i licówek
 • zabiegi ortodontyczne( aby uregulować wadliwe, nieestetyczne ustawienie zębów)
 • wszczepianie implantów ( uzupełniające braki w uzębieniu bez konieczności włączania innych zębów)

 

Piaskowanie i skaling

Piaskowanie – zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).
Piaskowanie może być wykonywane zarówno przez higienistkę stomatologiczną, jak i stomatologa. Zabieg polega na czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort.
W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba, pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

Skaling- to usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Metodami usuwana kamienia nazębnego są:

 • metoda konwencjonalna – skaler ręczny
 • metoda mechaniczna – wiertłami typu frez (trudna, rzadko stosowana)
 • metoda ultradźwiękowa – skaler ultradźwiękowy
 • metoda dźwiękowa – falami dźwiękowymi z zakresu 6-8 kHz
 • metoda laserowa – skaler laserowy
 • metoda chemiczna – z użyciem płukanek, służy jedynie do zmiękczenia kamienia (np. 30% roztworu perhydrolu)

 

Wybielanie

Wiele czynników ma wpływ na ostateczny kształt i kolor naszych zębów. Zęby ulegają przebarwieniom na skutek niekorzystnie wpływających na ich kolor nawyków jak picie kawy, mocnej herbaty, palenia papierosów. Również skład naszej śliny i wody powoduje odkładanie się osadu i w efekcie powstawanie kamienia nazębnego. Są to tzw. przebarwienia pochodzenia zewnętrznego, które skutecznie możemy usunąć przy pomocy zabiegów takich jak piaskowanie (usuwanie osadów) i skaling (usuwanie kamienia). Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że kolor naszych zębów oprócz czynników zewnętrznych jest również determinowany genetycznie. Zatem ciemniejsze lub jaśniejsze szkliwo i jego odcień (siny, szary, żółty lub biały) jest po prostu nam dany, a dodatkowe czynniki zewnętrzne mogą go modyfikować.

O ile osad i kamień usuwamy podczas zabiegów wymienionych powyżej, o tyle nasz prawdziwy kolor może zostać zmieniony jedynie poprzez profesjonalny zabieg wybielania. Polega on w skrócie na oddziaływaniu substancji zawartych w specjalistycznych preparatach na pryzmaty szkliwne, które ulegają przebudowaniu i w ten sposób szkliwo zyskuje inny odcień. Jest to spowodowane innym odbijaniem się światła. Czasem jest to skala nawet do 3-6 odcieni w górę. Należy pamiętać, że po kilku latach pryzmaty szkliwne wracają do swojego poprzedniego ustawienia i zabieg należy powtórzyć. Stężenie substancji aktywnej w preparacie odpowiedzialnej za wybielenie jest różne. Najwyższe stężenie jest dozwolone do zastosowania tylko i wyłącznie przez lekarzy stomatologów, którzy są zobligowani do monitorowania całego zabiegu i procesu wybielania, tak aby pomóc pacjentowi bezpiecznie przez niego przejść. Dlatego żaden preparat zakupiony w aptece czy w gabinecie kosmetycznym nie jest tak skuteczny, ponieważ zawartość substancji czynnej odpowiedzialnej za wybielanie jest w nich co najmniej kilkukrotnie niższa.

Również wszystkie pasty wybielające dostępne w sklepach i w aptekach są jedynie wspomagającymi profesjonalne wybielanie. I tutaj bardzo ważna przestroga. Długotrwałe i nieumiejętne stosowanie tak teraz powszechnych past ,,wybielających” może bardzo zaszkodzić naszym zębom. Są w nich zawarte tzw. substancje ścierne mające usuwać przebarwienia zewnętrzne, które w efekcie bardzo często doprowadzają do patologicznego starcia szkliwa i odsłonięcia zębiny, szczególnie w okolicy szyjek zębowych, gdzie jest ono najcieńsze. Wtedy pojawia się bardzo nieprzyjemny i uciążliwy efekt uboczny – nadwrażliwość. Jest to nadmierna reakcja na bodźce termiczne i chemiczne. Nie możemy już napić się gorącej kawy, czy zjeść beztrosko zimnego loda, ani kwaśnego napoju czy potrawy. A wtedy biegniemy szybko po kolejną pastę, tym razem znoszącą nadwrażliwość. Ale czy o to nam na prawdę chodzi? Pewnie producentom past tak, nam lekarzom nie. Dlatego przed podjęciem decyzji o wybielaniu zastanówmy się jak, gdzie i przez kogo ma być ono wykonane. Zapytaj stomatologa o szczegóły i rodzaje profesjonalnego wybielania (klasyczne indywidualne nakładki lub wybielanie lampą). Lekarz wyjaśni Tobie czym się one różnią i w ten sposób wspólnie będzie można podjąć właściwą i najlepszą dla Ciebie i twoich zębów decyzję.