Leczenie kobiet w ciąży

Jak zadbać o zęby w czasie ciąży?

Piękny i zdrowy uśmiech jest dla kobiet bardzo istotny. Nawet jeśli do tej pory nie było z nim kłopotu, to w czasie ciąży warto wybrać się z wizytą do dentysty, ponieważ już małe ubytki w zębie mogą być siedliskiem bakterii, groźnych zarówno dla matki, jak i dziecka. W czasie ciąży rośnie także ryzyko próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł. Jest to spowodowane hormonami ciążowymi. By uniknąć ryzyka i bólu – skonsultuj się z naszym stomatologiem.

Higiena zębów

We wczesnej ciąży dziąsła zmieniają się pod wpływem hormonów – stają się miękkie i bardziej ukrwione. Łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, np. podczas mycia szczoteczką o zbyt twardym włosiu. Uszkodzenie dziąsła może być początkiem stanu zapalnego, jaki powstaje w miejscu zranienia.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeganie pełnowartościowej diety oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą ograniczyć towarzyszące ciąży problemy z zębami i dziąsłami.

Krwawienie z dziąseł

Hormony w czasie ciąży nie są zbyt łaskawe dla kobiety – powodują, oprócz mdłości i huśtawki nastrojów, również rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości. Dziąsła, które są bardzo mocno ukrwione, w okresie ciąży pęcznieją i stają się wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia. Dotyk – nawet delikatny – może spowodować powstanie krwawienia. Jeśli dziąsła krwawią bardzo mocno, warto udać się do dentysty. Może być to objaw zapalenia dziąseł. Miękkie i obrzęknięte dziąsła czasem tworzą kieszonki, w których gromadzą się resztki pokarmów, pojawia się też nieprzyjemny zapach z ust. Wówczas niezbędne jest specjalistyczne leczenie.

Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo zadbać o zęby, przyjdź do nas, Jestem mamą dwójki dzieci, więc z doświadczenia wiem jak zadbać o zęby w czasie ciąży. Zapraszam! Agnieszka Szpara – dentysta.